Międzypokoleniowy Most - seniorzy i nastolatki na wspólnej teatralnej scenie. 8-ego maja odbędzie się otwarty finał innowacyjnego projektu Fundacji Czerwone Noski
8 maja, na tydzień przed Międzynarodowym Dniem Rodziny, w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, 10 seniorów i 10 nastolatków zaprezentuje publiczności wspólny spektakl improwizowany. Seniorzy i nastolatki mówią, że czują się niewidzialni i pomijani w społeczeństwie. Innowacyjny projekt Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu jest odpowiedzią na rosnącą samotność, poczucie izolacji i problemy z samoakceptacją.
Projekt Międzypokoleniowy Most
Seniorzy z Domu Pomocy Społecznej im. Świętego Brata Alberta w Krakowie i nastolatki z grupy teatralnej mikro fale ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie odpowiedzieli na zaproszenie do projektu Międzypokoleniowy most Fundacji Czerwone Noski. Od stycznia 2024 roku jedni i drudzy wzięli udział w serii bezpłatnych warsztatów improwizacji. Po dwóch miesiącach pracy stworzyli wspólną grupę i opracowali spektakl improwizowany, którego premiera odbędzie się 8 maja o godz.: 13.00 w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży, ul. Wietora 13 w Krakowie.
Tym projektem Fundacja Czerwone Noski zainicjowała pilotaż programu Międzypokoleniowy most, oparty na przekazaniu seniorom i nastolatkom wiedzy i umiejętności z zakresu improwizacji. Warsztaty stworzyły wspólną przestrzeń do wyrażenia siebie, opowiedzenia o swoich doświadczeniach, niepokojach i marzeniach, do zbudowania relacji pomiędzy dwoma pokoleniami. Projekt dał mi świeże spojrzenie na to jak wygląda starość. Oceniałam starsze osoby przez pryzmat osób jakie znam, ale seniorzy z którymi pracowałam podczas tego projektu pokazali mi, że sędziwy wiek też może być piękny i pełen energii. Nauczyłam się cierpliwości. Bardzo cieszę się, że mogłam wziąć udział w tym projekcie. Zupełnie inaczej teraz patrzę na seniorów – mówi Hanna Gernand, 16-letnia uczestniczka warsztatów.
Samotność i brak samoakceptacji
Polacy są drugim najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Unii Europejskiej. Ostatnie badania demograficzne mówią, że w Polsce mamy więcej osób powyżej 60. roku życia niż poniżej 18. Jednocześnie obie grupy – seniorzy i nastolatki mówią, że czują niewidzialni i pomijani w społeczeństwie. W badaniu „Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów” aż co czwarty senior deklaruje, że nie ma nikogo do kogo może zwrócić się po pomoc. Osoby starsze mówią o trudnościach w werbalizacji własnych potrzeb i dojmującej samotności oraz braku uczestniczenia w ich życiu osób z młodszych pokoleń. Z kolei z raportu Młode Głowy Fundacji Unaweza dowiadujemy się, że „ponad 52,4% badanych młodych odczuwa brak motywacji do działania, 28% z nich nie ma chęci do życia. Co trzeci młody człowiek (37,5%) czuje się samotny, a 32,5% nie akceptuje tego, kim jest i jak wygląda”. W odpowiedzi na te potrzeby Fundacja Czerwone Noski stworzyła Międzypokoleniowy most - projekt oparty na improwizacji.
Improwizacja rozwija zdolności adaptacyjne
Warsztaty improwizacji to z jednej strony świetna zabawa – otwarta atmosfera, pełna energii i radości pozwala uczestnikom na oderwanie się od codziennych trosk i stresu. Z drugiej – to okazja by pozyskać umiejętności reagowania w nagłych i zaskakujących sytuacjach „tu i teraz”. Impro to nauka działania bez przygotowania i planu, umiejętnego wykorzystania wszystkich dostępnych zasobów, jakie posiada człowiek – wiedzy, doświadczeń i intuicji, aby budować w sobie pewność, że będziemy potrafili zachować się tak, jak chcemy w sytuacji, w której się znajdziemy, niezależnie od tego, jaka ona będzie. Kto umie improwizować, poradzi sobie w każdej sytuacji – mówi Michał Iwanicki, koordynator projektu, aktor, trener i klown medyczny Czerwonych Nosków.
Partnerzy projektu: Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, Dom Pomocy Społecznej Brata Alberta w Krakowie.
Po spektaklu odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej dokumentującej projekt Międzypokoleniowy most autorstwa Bartosza Ragini. Wstęp na spektakl oraz wystawę jest bezpłatny. Obowiązują zapisy: michal.iwanicki[at]czerwonenoski.pl
Fundacja Czerwone Noski od 2012 roku pomaga dzieciom i dorosłym w szpitalach, domach pomocy społecznej, hospicjach oraz ośrodkach dla uchodźców. Wszystkie programy Fundacji łączy hasło: W śmiechu nadzieja. Fundacja poprzez działania profesjonalnie przygotowanych artystów i artystek – klownów medycznych – wspiera emocjonalnie i minimalizuje stres u dzieci i dorosłych na oddziałach szpitalnych od onkologii po rehabilitację, w gabinetach zabiegowych, w trakcie badań rezonansem magnetycznym. Jako jedyna fundacja w Polsce wspiera dzieci na blokach operacyjnych. Klowni medyczni odwiedzają małych pacjentów w 14 szpitalach w 8 miastach w Polsce, w tym w Centrum Zdrowia Dziecka, największym polskim szpitalu pediatrycznym. Fundacja wspiera swoimi działaniami seniorów przebywających w domach pomocy społecznej. Od 2019 roku prowadzi program edukacyjny Humor w Medycynie adresowany do personelu medycznego, o budowaniu pozytywnej relacji z pacjentem. W 2023 roku Fundacja wsparła swoimi działaniami ponad 26 000 osób. Więcej informacji: https://www.czerwonenoski.pl/
Kontakt dla mediów:
Monika Dąbrowska-Jarosz, tel.: 500 197 142